sobota, 14 listopada 2015

Ludzie ludziom zgotowali ten los...

Jest kilka wartości w życiu, które są dla mnie szczególnie ważne. Są to: prawdomówność, odpowiedzialność, równość, miłość, tolerancja, pokój i uczciwość. Ta ostatnia, szczególnie wobec samej siebie, czyli zdolność do odkrycia prawdziwych motywów, intencji własnych postaw i zachowań.

Ryszard Kapuściński w Imperium pisał, iż "Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza – to plaga nacjonalizmu. Druga – to plaga rasizmu.  Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu. (...) Umysł tknięty taką zarazą to umysł zamknięty, jednowymiarowy, monotematyczny, obracający się wyłącznie wokół jednego wątku – swojego wroga. Myśl o wrogu żywi nas, pozwala nam istnieć. Dlatego wróg jest zawsze obecny, jest zawsze z nami."
 
Szczególnie dziś wydaje się to bardzo prawdziwe. Przecież wszyscy ludzie są wobec siebie równi. Skąd w nas tyle żądzy, agresji i nienawiści? Dlaczego powstają ideologie, według których interes jakiegoś konkretnego narodu ma wartość wyższą od innego? Fanatyzm niszczy! Jak można żyć w przekonaniu, że człowiek odmienny ode mnie kulturowo, religijnie, biologicznie, czy intelektualnie jest gorszy? Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Jak można z religii stworzyć narzędzie zbrodni? Przecież Bóg jest dobry, miłosierny i sprawiedliwy. Jest też - niestety - mocą własnego postanowienia... bezsilny wobec ludzkiej samowoli. Smuci mnie ostatnio wiele spraw, ale to... jakoś wyjątkowo bardzo...
 
 

4 komentarze:

  1. http://demotywatory.pl/4576245/Polska-ambasada-w-Paryzu-odmowila-schronienia-Polakom-podczas-zamachow Jak widać są równi i... równiejsi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Każdy człowiek ma wybór, czy karmić swoją dobrą część człowieczeństwa czy też złą. Jak widać niektórzy szczególnie dokarmiają w sobie nienawiść. Takich jest niewielu ale jak widać mogą wiele.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak się zastanawiam, czy rzeczywiście każdy ma wybór? Bo co, jeśli od urodzenia są mu wpajane nienawiść do innowierców i "święta wojna"? Może... nawet nie wie, że można inaczej?

      Usuń